Levent Mahallesi, Ebulula Mardin Caddesi, Etiler Mahallesi, Ülgen Sk. No:144, 34330 Beşiktaş

0532 152 43 07

Scandic O.T. ( Ergoterapi Merkezi ) sayfasına hoş geldiniz!

Bunları Biliyor Muydunuz?

<html>
  <head>
     <title>BASİT BİR HTML METNİ</title>
  </head> 
</html>

Parmak Kuklaları

 

  Kuklaların Çocuklara Sağladığı Yararlar


  Kuklalar, sözlü dil becerilerini ve iletişimi, sosyal/duygusal gelişimi desteklemeye yardımcı olabilecek ve çocukların güvenli, yaratıcı oyun yoluyla çevrelerindeki dünyayı öğrenmelerine ve anlamalarına yardımcı olabilecek oyuncaklardır. Kuklalar, çocukların ellerine ya da parmaklarına geçirilerek birçok gelişimsel alanda öğrenim fırsatları oluşturabilmeyi sağlar. Kuklaların çocuklara sağladığı yararlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  1. Hayal Gücü Uyarımı

Kukla oyunlarının en belirgin yararı çocukların hayal gücü ve yaratıcılığını teşvik etmektir. Çocuklar kuklalarla hikayeler içeren çeşitli oyunlar oynayabilir ve kuklaları isimlendirerek ayrıntılı senaryolar oluşturabilirler. Kuklalarla oyun, onları manipüle etme, bacaklarını ve başını hareket ettirme yeteneği ile daha kişisel ve eğlenceli hale gelir.

Ayrıca ebeveynler kuklalar kullanarak çocuklarına peri masalları ve diğer hikayeleri anlatarak, çocuktan bu hikayeleri yeniden anlatmalarını isteyebilirler. Bu çalışma, çocukların duydukları öyküleri hatırlama ve yorumlama becerilerini geliştirir.

  1. Duygusal Gelişim

Bazı çocuklar utangaç yapıda olabilirler, bu çocuklarda aktivite ve oyunlara karşı geri planda durma isteği gözlemlenebilir. Bu durumda çoğunlukla ebeveynler, çocuklarını duygu paylaşımına teşvikte zorluk yaşarlar. Bu gibi durumlarda kuklalar, çocukların duygularını rahatsızlık duymadan ifade edebileceği bir “arkadaş” görevi üstlenir. Kuklalar çocukların duygularını açığa çıkarmak için güvenli bir alana sahip olmalarını sağlar veya kuklaları mutsuzlukları hakkında ebeveynleriyle iletişim kurmak için bile kullanabilirler.

  1. Motor Gelişim

Kuklaları oynatmak ve taşımak için parmaklar kullanılırken, çocuğun ince motor becerileri de desteklenmiş olur. (kukla ile nesneleri toplamak veya tutmak gibi küçük eylemlerle de ince motor gelişim desteklenebilir) Bu şekilde çocuklar kuklanın, kolunu veya bacağını hareket ettirmek için hangi parmağını kıpırdatmaya ihtiyaç duyduğunu öğrenebilir. Bu sayede beyin ve el koordineli bir şekilde kullanılmış olur.

  1. Görgü Kuralları

Bazen ebeveynler çocuklarına görgü kurallarını öğretmede zorluklar yaşayabilirler ve bunun sonucu olarak çocuklar; öğretmenler, bakıcılar gibi otorite figürlerini de dinlemeyi istemeyebilirler. Kukla kullanmak, çocuklara önemli mesajlar iletmekte daha kolay bir yol olabilir, çünkü iletişim geleneksel veya sıkıcı bir şekilde değil, eğlenceli ve sıra dışı olarak gerçekleştirilir.

  1. Konuşma ve Okumanın Güven Artırımı

Bazı çocuklar, akranlarının ve ebeveynlerinin önünde yüksek sesle kitap okumaktan veya konuşmaktan utanabilirler. Bu durumlarda bir kukla kullanmak, çocukların bu becerilerini ortaya koyabilmelerine yardımcı olabilir. Kuklalarla hikâyeler uyduruldukça, çocukların dil becerileri de gelişir. Aynı zamanda öykü anlatımlarımdaki öğeleri tanımlayabilmek ve cümleler oluşturabilmek için uygun kelimeler bulmayı öğrenirler. Araştırmalar, çocukların bir kukla arkasında konumlandıklarında, iletişim kurarken kendilerini daha az engellediklerini göstermiştir. Kuklalarla oynarken farklı olasılıkları keşfettikleri için kendilerini daha rahat ve güvende hissederler.

  1. Grup Katılımı

Bir grup ortamında (ister kardeşler arasında ister sınıf ortamında olsun) kuklalar, çocukların aktivitelere katılım düzeylerini arttırmakta bir eğlence unsuru olarak kullanılabilir. Çocuklar, onlara yeni bir oyuncak tanıtıldığında heyecanlanırlar ve öğretmenler kuklaları kullanarak çocukların belirli konular hakkında hikaye oluşturmalarına veya duygularını ifade etmelerine izin verebilir. Örneğin çocuklar, bir peri masalını hayallerine göre değiştirip kendi yeni hikayelerini oluşturup bunları öğretmenleri ve arkadaşlarına anlatabilirler..

Bebekleriniz için Aktiviteler

image11

1)Bardaktan Bardağa Aktarım Etkinliği

 

Çocukların severek yaptıkları aktarım etkinlikleri, bir taraftan eğlenceli vakit geçirmelerini sağlarken diğer taraftan çocuklar için oldukça faydalı bir çalışma olmaktadır.

Başlangıçta katı ve iri parçalardan bardaktan bardağa aktarım ile başlayan bu çalışmayı, daha sonra küçük parçalardan oluşan materyallerle ve sonrasında da sıvı aktarımlarıyla çocuğunuza yaptırabilirsiniz. Katı nesnelerin aktarımı konusunda sıkıntı yaşamayan çocuklar sıvı aktarımlarını çok kolay bir biçimde gerçekleştirebilirler. Örneğin nohut tanelerini ilk önce bir bardağın belli bir seviyesine kadar doldurup daha sonra (yere hiç dökmeden) diğer bardağa boşaltmasını çocuğunuzdan isteyebilirsiniz.

Sıvı aktarımının ilk aşamasını geniş ağızlı bir kaptan, geniş ağızlı başka bir kaba doğrudan sıvının dökülmesi şeklinde yapabilirsiniz. Basit bir su içme ritüelini sıvı aktarımı etkinliğine dönüştürebilirsiniz.

Bu etkinlik; sıvı aktarımı sırasında gerçekleştirilen el-göz koordinasyonu gelişimi, dikkatin yoğunlaştırılması, ince motor gelişim ve başarı ile birlikte gelen özgüven gelişimi açısından önemli bir etkinliktir. Günlük yaşam becerilerinin pekiştiği bu etkinlikte çocuk, bir süre sonra kendi suyunu kendi doldurabilir hale gelerek bağımsız bir birey olma yolunda hızla ilerleyecektir.

2)Balon Aktiviteleri

 

Elinizde bir balon tutarak bebeğinizin/çocuğunuzun önünde durun ve parmaklarınızı balonunun yüzeyinde gezdirerek balonunun ses çıkarmasını sağlayın. Başlangıçta çocuğunuzun/bebeğinizin tepkisiz olduğunu ve neler olup bittiğini anlamaya çalıştığını göreceksiniz. Çocuğunuz/bebeğiniz, yaptığınız eylemin bir oyun olduğunu anladıktan hemen sonra kollarını heyecanla hareket ettirmeye başlayacaktır. Çocuğunuzun da balona dokunmaya çalışıp aktiviteye katılım göstermesi ile bir oyun haline gelecek bu çalışma; işitsel uyaran girişi, el göz koordinasyonu, görsel takip becerilerini sağlamasının yanı sıra, aktiviteye beraber katılım sağlamanız ile sosyal-duygusal gelişimi de destekleyecektir.

3)Boncuk Toplama Etkinliği

 

Rengarenk olmaları sebebiyle çocukların her zaman ilgilerini çeken boncuklar ile toplama etkinliği yapabilirsiniz.  Bir ardağın içindeki boncukları düz bir zemin üzerine dökerek, oyundan önce belirlenen renkteki boncukları çocuğunuzdan toplamasını isteyebilirsiniz. Bu etkinlik, el göz koordinasyonu, ince motor gelişim ve dikkat süresini arttırma gibi alanlarda çocuğunuzu destekleyecek bir çalışmadır. Eğer bir yarışma halinde oynamak isterseniz oyun öncesi 2 farklı renk belirleyip, biri sizin biri çocuğunuzun kullanımı için gerekli olan 2 plastik bardak ile oyunu farklılaştırabilirsiniz. Düz zemin üzerindeki boncuklar ve önünüze aldığınız bardaklar ile boncukları en hızlı kim toplayacak yarışması yapabilirsiniz. Yarışmada zamanın en önemli unsur olması sebebiyle bu etkinlik ile çocuğunuzun zamanı verimli kullanabilme becerisini de destekleyebilirsiniz.

 

4)Tepsi Taşıma Etkinliği

 

Çocuklara yaşlarına uygun olacak şekilde görevler vermek bir taraftan çocuklarda birey olma ve sorumluluk duygusunu geliştirirken bir taraftan ise fiziksel gelişimlerini destekler. Bu görevlere örnek olarak tepsi ile taşıma etkinliği gösterilebilir. Düz bir tepsi üzerine blok, oyuncak veya kalem gibi hafif nesneler koyarak çocuğunuzdan tepsiyi, baş parmak üstte, diğer dört parmak ise alttan tepsiyi kavrayacak şekilde tutarak taşımasını isteyin. Tepsideki nesneleri düşürmeden yaptığı her taşıma işlemi için çocuğunuzu küçük hediyelerle ödüllendirip motivasyonlarını arttırabilirsiniz. Bu etkinlik ile kaba motor becerilerin gelişimi, hareket koordinasyonunun sağlanması, sorumluluk duygusu gelişimi ve kavrama becerileri desteklenmiş olur.